Jakie profile i płyty do ścianki działowej?
Twój dom, mieszkanie lub inny obiekt posiada dużą przestrzeń, którą chcesz podzielić na mniejsze i bardziej funkcjonalne pomieszczenia? Rozważasz wykorzystanie do tego celu konstrukcji składającej się z lekkich ścianek działowych, jednak zastanawiasz się, jakie płyty oraz profile sprawdzą się najlepiej?
Dowiedz się, czym jest oraz w jaki sposób skompletować materiały, które pozwolą Ci na szybkie, sprawne i trwałe wzniesienie praktycznie dowolnej ścianki działowej.
Ścianka działowa - czym jest i do czego służy?
Ściana działowa ma na celu podzielić wybraną powierzchnię danego budynku lub mieszkania na osobne pomieszczenia- W tym miejscu warto wspomnieć, że ścianki działowe z płyt g-k są lekkimi konstrukcjami, które odpowiadają jedynie za oddzielanie przestrzeni. To z kolei oznacza, że nie można ich traktować jak elementów konstrukcyjnych budynku – odpowiedzialnych, chociażby za przenoszenie obciążeń.
Jakie są rodzaje ścianek działowych?
O konkretnych typach tego rodzaju elementów decydują przede wszystkim materiały, z jakich zostały wykonane. Mianowicie, do budowy takich ścianek stosuje się pustaki ceramiczne, bloczki gipsowe, bloki z betonu komórkowego lub silikatowe oraz płyty gipsowo-kartonowe. W dalszej części artykułu skupimy się na ścianach z płyt g-k.
Ścianki działowe z płyt g-k. Dlaczego warto?
Ściany tworzone na bazie płyt gipsowo-kartonowych montowanych do konstrukcji z profili to tzw. lekkie ścianki działowe. Odznaczają się następującymi zaletami:
- Prosty i szybki montaż - wystarczy zestaw odpowiednich narzędzi, aby zmierzyć, dociąć, a następnie sprawnie zainstalować ściankę.
- Duża swoboda w aranżacji pomieszczeń - możliwość stawiania ścian wg różnych koncepcji
Przy tym wszystkim ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych cechują się wytrzymałością. Dzięki temu sprawdzają się doskonale jako sposób na wydzielanie pomieszczeń - zarówno mieszkań, biur, jak i innych wnętrz użytkowych. W przypadku biur czy hoteli ważnym czynnikiem jest izolacyjność akustyczna - najlepiej sprawdzą się rozwiązania z serii AKU, z wypełnieniem z wełny szklanej. Wytrzymałość płyt takich jak Habito sprawdzi się tam, gdzie trzeba wieszać ciężkie przedmioty, jak szafki czy telewizor.
Jakie płyty do ścianki działowej?
Podstawowym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę (i to już na etapie samego planowania niezbędnych prac) - jest określenie przeznaczenia danego pomieszczenia. Mówiąc wprost: gdzie, w jaki sposób oraz w jakim celu chcesz zastosować tego typu materiały.
Do czynników, które możesz wziąć pod uwagę podczas podejmowania tej decyzji, są:
- Wymiary - najpopularniejsze rozwiązania stanowią płyty 1200 x 2600 mm, dostępne w różnych grubościach, które z powodzeniem można docinać do dowolnych rozmiarów oraz kształtów.
- Rodzaj materiału - do dyspozycji masz klasyczne płyty gipsowo-kartonowe, a do szczególnych zastosowań także wykonane z włókna, a nawet rozwiązania z cementu.
- Dodatkowe parametry użytkowe - możesz wybierać pomiędzy płytami standardowymi, dźwiękoizolacyjnymi, jak również zapewniającymi ochronę przed wodą i wilgocią, ogniem, a w specjalistycznych zastosowaniach nawet promieniowaniem,
Co wziąć pod uwagę podczas wyboru płyt do budowy ścianki działowej?
Jeżeli pomieszczenie, w którym chcesz postawić taką ściankę, cechuje się wysokim stopniem wilgotności (np. jest to łazienka lub kuchnia) - z powodzeniem możesz użyć płyt impregnowanych lub wodoodpornych. Jeżeli oddzielasz przestrzeń przeznaczoną do pracy lub wypoczynku - doskonałym wyborem może okazać się płyta o właściwościach dźwiękoizolacyjnych. A jeśli potrzebujesz alternatywy dla tradycyjnego betonu, który będzie jednocześnie trwały, ale lżejszy i łatwiejszy w montażu - rozważ wybór płyt o zwiększonej wytrzymałości.
Na naszej stronie czeka na Ciebie szeroki wybór płyt, które dla Twojej wygody, podzieliliśmy na 11 kategorii w zależności od zastosowań i szczególnych właściwości.
Jakie profile do ścianki działowej?
Montaż ścian działowych nie może się odbyć bez odpowiednio przygotowanego “szkieletu”, który stanowi konstrukcję, do której montuje się płyty gipsowo-kartonowe. W związku z tym, kolejnym elementemjest dobór odpowiednich profili.
W tym miejscu musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że do budowy lekkiej ściany działowej będzie Ci potrzebne przynajmniej kilka typów profili. W tym miejscu wyróżniamy:
- Poziome (profile U / UW) - stworzą charakterystyczną ramkę i posłużą Ci do ustabilizowania całej konstrukcji oraz jej przytwierdzenia do sufitu i podłogi.
- Pionowe (profile C / CW) - połączą górną i dolną część całej ramy. Tam, gdzie zajdzie potrzeba większego usztywnienia całej konstrukcji oraz wykonania otworów (np. na drzwi wewnętrzne) - sprawdzą się z kolei tzw. profile UA.
Naturalnie, poszczególne profile do tzw. suchej zabudowy mogą różnić się od siebie nie tylko kształtem, ale również rozmiarem. W ofercie marki Rigips znajdziesz e, odpowiednie do rodzaju ściany i jej grubości.Na Twoje szczególne zainteresowanie zasługują stalowe profile RIGIPS ULTRASTIL®, które oferują aż o 50% zwiększoną sztywność konstrukcji.
Systemowe rozwiązania dla ścian działowych
Jeżeli szukasz kompleksowych rozwiązań, które pozwolą Ci na jeszcze szybsze budowanie ścianek działowych i spełnią oczekiwania pod kątem trwałości, odporności na wilgoć, ogniochronności i dziękochłonności - zapoznaj się z możliwościami, jakie dają opracowane pod kątem konkretnych wymagań systemy ścian działowych.
Jak sama nazwa wskazuje – system zawiera dobrane w celowy sposób składniki - ściana działowa jest systemem, bo skłąda się z profila, płyt, mas szpachlowych i akcesoriów do montażu w Twojej inwestycji.
Potrzebujesz więcej porad z zakresu remontów i nie tylko?
Pamiętaj o odwiedzaniu aktualności na naszej stronie internetowej. Regularnie publikujemy kolejne artykuły, w których znajdziesz mnóstwo wartościowych wskazówek, inspiracji oraz informacji. Zapraszamy!