Jak zrobić ścianę działową z płyt gipsowo-kartonowych Rigips? Instrukcja krok po kroku
Ściany działowe coraz częściej są wykonywane metodą suchej zabudowy. Bardzo dużą popularnością cieszą się ściany systemowe z płyt gipsowo-kartonowych. Metoda ta pozwala wyeliminować prace mokre, ograniczając zabrudzenia i odpady, jednocześnie przyśpieszają proces stawiania ściany.
Ściany działowe to nieodłączny element każdego obiektu, zarówno domu, mieszkania, jak i biura – można je wznosić zaraz po wykonaniu ścian konstrukcyjnych lub po wykonaniu stropów oraz ścian wyższej kondygnacji. Ścianki działowe pozwalają na praktycznie dowolną aranżację danego wnętrza lub zmiany jej bez potrzeby uwzględnienia tego w procesie projektowania. Ściany działowe z płyt G-K zwiększają możliwości adaptacyjne pomieszczenia. Pełnią również rolę izolacyjną, ograniczając stresujące oddziaływanie hałasu. Mogą stanowić element dekoracji wnętrz.
Tradycja cegłą pisana
Do pewnego momentu najbardziej praktycznym i najbardziej popularnym materiałem pozwalającym na wykonanie ścian działowych była pełna cegła. Stosowano również pustaki oraz bloczki z betonu komórkowego. Materiały te mają oczywiście swoje zalety, wśród których wymienia się przede wszystkim wytrzymałość, niemniej jednak ich zastosowanie jest związane z pewnymi niedogodnościami. Wśród nich warto wymienić:
- dużą wagę (cegły, bloczki i pustaki mocno obciążają strop),
- duże zużycie materiału,
- dużą liczbę odpadków po skończonej pracy,
- trudność obróbki,
- konieczność stosowania często mało wydajnych zapraw,
- trudność w wykonaniu otworów pod drzwi,
- trudność w wykonaniu bruzd pod instalacje
- konieczność tynkowania oraz często nakładania gładzi w celu uzyskania estetycznego efektu.
Dodatkowym minusem wykorzystania tradycyjnych materiałów jest trudność w zastosowania chociażby w biurach, gdzie pomieszczenie typu open space trzeba przerobić na pokoje biurowe oraz ciągi komunikacyjne. Nie bez znaczenia jest również czas potrzebny na postawienie i wykończenie ścian.
Ściany działowe oparte na konstrukcji z profili i płyt gipsowo-kartonowych
Jedną z alternatyw dla tradycyjnych materiałów wykorzystywanych do budowy ścian działowych są konstrukcje z profili ze stali ocynkowanej, wykończone płytami gipsowo-kartonowymi. Taka technika wznoszenia ścian jest obecnie bardzo popularna i wykorzystywana zarówno przez osoby prywatne w domach i mieszkaniach, jak również przez wykonawców aranżujących wnętrza biurowe, halowo-magazynowe czy użytkowe. Systemy suchej zabudowy Rigips pozwalają znacząco skrócić czas pracy ekipy budowlanej oraz aranżować wnętrza w bardzo urozmaicony sposób. Wśród zalet takiego rozwiązania warto wymienić:
- Zdecydowanie wyższa izolacyjność akustyczna przy założeniu tej samej grubości ściany
- lekka konstrukcja nie obciążająca nadmiernie konstrukcji stropu,
- łatwość aranżacji praktycznie każdego wnętrza,
- możliwość szybkiego dzielenia dużych powierzchni,
- łatwość wykonywania na ścianach innych zabudów (półek, schowków itd.),
- gładkość powierzchni oraz możliwość jej szybkiego malowania, tapetowania,
- brak konieczności tynkowania,
- brak konieczności wykonywania bruzd pod instalacje,
- wykonywanie spoinowania wyłącznie na łączeniach.
Na budowę ściany działowej decydujemy się najczęściej wtedy, kiedy chcemy dokonać zmian aranżacyjnych w naszym domu czy mieszkaniu. Wydzielona przestrzeń z łatwością można zaaranżować na domowe biuro do pracy zdalnej. W jaki sposób? Na przykład dzieląc jedno pomieszczenie na dwa niezależne. Co ważne, ściany działowe Rigips mogą pełnić rolę skutecznej izolacji akustycznej oraz być ścianami z deklarowaną klasą odporności ogniowej. Ściany działowe Rigips można wykonać na konstrukcji z profili stalowych Rigips Ultrastil. Gotowi na wyzwanie? To do dzieła!
Warto zaopatrzyć się w przyrząd do cięcia płyt G-K, długą i krótką poziomicę, wiertarkę i wkrętarkę, otwornicę do gniazdek, a także krótką pacę oraz szpachelkę do nakładania masy szpachlowej i papier ścierny. Wszystkie profile od tylnej strony powinny być oklejone taśmą uszczelniająco piankową RIGIPS. Pracę należy rozpocząć od:
Etap pierwszy: montaż profili Rigips Ultrastil
- Wyznaczamy położenie ściany działowej w pomieszczeniu za pomocą lasera lub pionu murarskiego, łaty aluminiowej i sznura traserskiego – wytyczając linie profili na podłodze, ścianach i suficie.
- Uszczelniamy taśmą piankową Rigips profile, które będą się stykały ze stropem lub ścianą – zwiększy to izolacyjność akustyczną ściany działowej.
- Mocujemy do podłoża stropu górnego i dolnego profile Rigips UW Ultrastil, potem mocujemy do ściany profile CW Ultrastil (pierwszy podklejamy taśmą piankową Rigips).
- Montujemy profile CW w otworze drzwiowym i planujemy rozmieszczenie kolejnych profili.
- Dwa profile CW Ultrastil na krawędziach otworu drzwiowego skręcamy z dolnym profilem UW za pomocą wkrętów typu pchełka.
- Odmierzamy i ustawiamy pozostałe profile CW ściany.
- Montujemy dwa dodatkowe profile CW w nadprożu drzwi.
- Rozmierzamy położenie profili CW od otworu drzwiowego w kierunku ściany masywnej, zaczynając od lewego profilu nadprożowego.
Etap drugi: płytowanie ściany płytami gipsowo-kartonowymi Rigips 4PRO
- Przyklejamy taśmę Rigips Pro do połączeń ślizgowych po obu stronach ściany.
- Rozpoczynamy płytowanie od otworu drzwiowego – pierwszą płytę ustawiamy w pionie w taki sposób, żeby jej krawędź biegła w osi lewego profilu nadprożowego.
- Przykręcamy pierwszą warstwę płyt do konstrukcji z profili CW Ultrastil za pomocą wkrętów Rigips TN25 w rozstawie co 75 cm, a potem drugą za pomocą wkrętów Rigips TN35 w rozstawie co 25 cm.
- Dostawiamy słupek CW ściany poprzecznej do przeciągniętego opłytowania.
- Przystępujemy do płytowania krótszej ściany naszego pomieszczenia.
Etap trzeci: spoinowanie i szpachlowanie płyt gipsowo-kartonowych Rigips 4PRO
- Szpachlujemy połączenia między pierwszą warstwą płyt za pomocą masy konstrukcyjnej Rigips Vario, a szczeliny przy stropach i ścianach masywnych uzupełniamy masą konstrukcyjną.
- Zostawiamy ścianę do wyschnięcia.
- Układamy drugą warstwę płyt gipsowo-kartonowych Rigips 4PRO, zachowując przesunięcia między krawędziami podłużnymi i poprzecznymi płyt w stosunku do pierwszej warstwy o co najmniej 40 cm.
- Szpachlujemy drugą warstwę płyt za pomocą masy Rigips Vario i taśmy spoinowej szklanej.
- Wzmacniamy naroże zewnętrzne ściany, przy użyciu taśmy narożnikowej Rigips Habito No-Coat i masy Rigips Habito.
- Szpachlujemy spoiny i wkręty masą finiszową Rigips Premium Light.
- Wyrównujemy nierówności za pomocą szlifowania mechanicznego lub ręcznego.
- To już koniec – tak przygotowana ściana działowa Rigips po wyschnięciu jest gotowa do malowania.
Materiały Rigips wykorzystane do postawienia ściany działowej:
- płyty Rigips 4PRO typ A z miarką i 4 spłaszczonymi krawędziami.
- profile Rigips UW 75 Ultrastil,
- profile Rigips CW 75 Ultrastil,
- wełna mineralna Isover,
- taśma uszczelniająca piankowa Rigips,
- taśma Rigips PRO do połączeń ślizgowych,
- taśma spoinowa szklana Rigips,
- wkręty Rigips TN 25,
- wkręty Rigips TN 35,
- wkręty Rigips typu pchełka,
- taśma narożnikowa Rigips Habito No-Coat,
- masa szpachlowa Vario o wysokiej wytrzymałości,
- gotowa masa szpachlowa Rigips Premium Light,
- masa szpachlowa Rigips Habito.
Chcesz wykonać taką ścianę działową u siebie? Zajrzyj na naszą stronę, znajdziesz tam całą gamę kompletnych systemów suchej zabudowy do ścian działowych
Podobał Ci się nasz film? Zostań z nami na dłużej!
Daj łapkę w górę i zasubskrybuj nasz kanał, a już nigdy nie przegapisz nowych filmów: https://cutt.ly/Subskrybuj-kanal-RIGIPS