Pawilon Cepelia to późnomodernistyczny budynek projektu Zygmunta Stępińskiego znajdujący się na skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Powstał w 1966 roku i wzbudzał duże zainteresowanie mieszkańców Warszawy, dzięki nowoczesnej i lekkiej formie i przeszklonej elewacji. Elementy nieprzeszklone pokryte były ręcznie wypalanymi, turkusowymi płytkami, zdobionymi geometrycznymi wzorami, stworzonymi przez Stanisława Kucharskiego. W 2023 roku zapadła decyzja o kompleksowej renowacji Pawilonu Cepelii, zgodnej z pierwowzorem i zachowaniem charakterystycznych elementów elewacji i wnętrza. Powrócą przeszklenia oraz wolnostojące gabloty ekspozycyjne. Renowację przejdzie konstrukcja budynku i ukształtowanie dachu. Odwzorowane zostanie oświetlenie, okładziny elewacyjne, okna lamelowe, a także niebieska okładzina ceramiczna. Za projekt rewitalizacji pawilonu Cepelii odpowiada pracownia AMC - Andrzej M. Chołdzyński oraz „Bernatek Architekci”. W odnowionym budynku powstanie flagowy i najnowocześniejszy, trzypiętrowy salon Empik o powierzchni 1300 m2. Będzie to nie tylko sklep z książkami, prasą i artykułami kreatywnymi, ale także miejsce obcowania z kulturą. W podziemiu znajdą się zarówno pomieszczenia techniczne i magazynowe, jak i powierzchnia ekspozycyjno-sprzedażowa. Część naziemna składająca się z dwóch kondygnacji jest przeznaczona na cele handlowo-ekspozycyjne. Dodatkowo w salonie pojawi się specjalna strefa umożliwiająca organizację wydarzeń kulturalnych i spotkań z twórcami. Prace budowlane prowadzone są w ścisłej współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Właścicielem, głównym inwestorem i wykonawcą w zakresie całego budynku, infrastruktury i otoczenia jest spółka Sienna 111.
Głównym zadaniem była kompletna renowacja starego i zabytkowego budynku pawilonu dawnej Cepeli. Z jednej strony dużą trudność stanowił fakt, że budynek był w kiepskim stanie technicznym. Roboty budowlane zakładały niemalże rekonstrukcję całej bryły – oczywiście pod okiem konserwatora zabytków. Z drugiej strony poza konstrukcyjną i zewnętrzną częścią do dostosowania były również wnętrza budynku. Obiekt miał spełniać nową funkcję - sklepu handlowego Empik. W środku do wykonania były m.in. sufity, które montować trzeba było bezpośrednio do starej stalowej konstrukcji budynku. Ale największą trudnością było uzyskanie komfortu akustycznego w budynku niemalże całkowicie przeszklonym, co nie sprzyja dobrej akustyce, a gdzie pochłaniać dźwięk mogły tylko sufity.
By zapewnić odpowiednie pochłanianie dźwięku i komfort akustyczny dla przyszłych klientów i pracowników Empik w suficie znalazły się produkty Rigips. Na przestrzeni ok. 700 m2 zastosowano produkty Gyptone Point 11 z krawędzią ukrytą D2. Są to pokryte włókniną akustyczną od spodu płyty, które doskonale pochłaniana ją dźwięk. Dodatkowo posiadają Activ'Air, która redukuje stężenie formaldehydu w powietrzu.
Zastosowane produkty: Rigips Gyptone Point 11