Muzeum Historii Polski to jeden z nowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Obiekt posiada ponad 44 tysiące m2 powierzchni, na co składają się 4 kondygnacje nadziemne oraz 2 podziemne. Wyjątkowa realizacja powstała finalnie w 2023 i została zaprojektowana przez warszawskie biuro projektowe WXCA. Sam budynek to aż 180m długości i 48 m szerokości. Muzeum posiada ponad 7 000 m2 wystawy stałej i 1 400 m2 wystaw czasowych i jest w stanie pomieścić audytorium na poziomie 577 osób. W obiekcie znajduje się również sala kinowa przeznaczona dla 135 osób. Niczym wisienka na torcie na dachu budynku znajduje się ogólnodostępny taras z widokiem na panoramę miasta. Gmach wyróżnia się ciekawą fasadą złożoną z różnych kolorów kamieni, które nawiązują do warstw historii- od czasów dawnych do współczesnych. Każda ściana zewnętrzna budynku nawiązuje również do symboli polskiej architektury. W założeniu muzeum prezentuje wielowymiarowa historię Polski ale w swojej ofercie posiada również przestrzenie audytoryjne, warsztatowe, punkty gastronomiczne oraz liczne pracownie konserwatorskie.
Obiekty muzealne narzucają rozmaite wymagania związane z funkcją jaką pełnią dla zwiedzających. Przestrzenie muzealne jak i ciągi komunikacyjne codziennie poddawane są sporemu natężeniu zwiedzających co wiąże się z hałasem, obciążeniem podłogi czy możliwością uszkodzenia np. korytarzy w budynku, Możliwe szkody mechanicznie przekładają się na wysokie wymagania dotyczące wytrzymałości zabudowy tych części budynku, w których następuje zintensyfikowany ruch. Narażenie na hałas z kolei implikuje konieczność zastosowania materiałów o dobrych parametrach akustycznych by zapewnić komfort zwiedzającym. Za to obszary przy ekspozycjach muzealnych muszą być wykonane w sposób estetyczny i trwały. Ze względu na charakter budynku przy realizacji tej inwestycji trzeba było zastosować wiele niestandardowych ścian działowych oraz sufitów podwieszanych. Uszczegóławiając, wyzwaniem w częściach biurowych były połączenia ścian szklanych i konstrukcji drzwi ze ścianami gipsowo-kartonowymi. Ponad to specyfikacja rozwiązań w muzeum związana z potrzebą zawieszenia na ścianach telewizorów, gablot czy szafek obligowała do wykonania zabudowy wytrzymałej na spore obciążenia. Dodatkowo częściowo fasada budynku wykonana miała być z aluminium i szkła co narzucało ograniczenia w części połączeń ścian g-k z elewacją. Budynek cechuje się również wysokimi kondygnacjami co wpływa na zawężenie możliwych do wykorzystania profili aluminiowych do suchej zabudowy. Ostatnimi kwestiami były ocieplenie i wygłuszenie stropów nad główną ekspozycją muzeum i w obszarze kina.
W budynku muzeum dla poprawy akustyki w ścianach działowych zastosowano systemy Rigips 3.40.05 AKU oraz 3.40.06 AKU. By zadbać również o wrażenia akustyczne w części głównej ekspozycji muzeum, która jest sercem całego obiektu zastosowano Isover Super-Vent jako izolację cieplną i akustyczną. Kwestie wytrzymałości przegród, na których wraz z użytkowaniem pomieszczeń biurowych będą wieszane sprzęty RTV i szafki zastosowano przedścianki z płytami Rigips Habito. Rozwiązanie to zapewnia doskonałą odporność na uszkodzenia mechaniczne co wykorzystano również w części ekspozycji stałej muzeum. W ciągach komunikacyjnych jak i w łazienkach zastosowano sufity podwieszane 4.05.24. Do wykonania jastrychów cementowych zastosowano produkt weberfloor FIBROCEM. Dzięki systemom Rigips i zastosowaniu profili specjalnych możliwe było mimo sporej wysokości kondygnacji budynku wykonanie suchej zabudowy szachtów. W obszarze przeznaczonym na kino dla wygłuszenia i ocieplenia stropu wykorzystano zalety produktów, Isover Super-Vent Ultra oraz Isover Polterm Max Plus.
Zastosowane produkty i systemy: ściany działowe Rigips 3.40.05, 3.40.06, 3.40.05 AKU, 3.40.06 AKU, sufity podwieszane Rigips 4.05.24, przedścianki z płytami Habito, Profile Specjalne, Isover Super-Vent, Isover Super-Vent Plus , Isover Super-Vent Ultra , Isover Polterm Max Plus, weberfloor FIBROCEM.