foto: Tomasz Przedpełski
Budynek nowoczesnego niepublicznego przedszkola OmkiSiomki znajduje się w Rumi nieopodal nowego osiedla Novum. W otoczeniu znajdują się 23 nowo wybudowane budynki gotowe do zamieszania m.in. przez rodziny z dziećmi. Obiekt, który pełni funkcję opiekuńczą, wychowawczą i edukacyjną, wyposażony został w 6 sal zabaw- każda posiada dedykowaną łazienkę. Pomieszczenia są przestronne i dzięki dużej ilości przeszkleń użytkownicy przestrzeni mogą cieszyć się doskonałym doświetleniem, które stwarza dobre warunki dla rozwoju podopiecznych przedszkola. W budynku znajduje się również sala gimnastyczna, przeznaczona do organizacji specjalistycznych zajęć sportowych, która wzbogaca już i tak szeroką ofertę edukacyjną nowopowstałego przedszkola.
Głównym wyzwaniem przy realizacji inwestycji jaką było przedszkole OmkiSiomki było takie zaprojektowanie i wykonanie przestrzeni, które umożliwi spełnienie podstawowej funkcji obiektu jaką ma być edukacja najmłodszych. W budynku, w którym zaplanowano 6 sal do zabaw i nauki dla podopiecznych przedszkola koniecznie było oddzielenie dużych przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej akustyki oraz grubości przegród. Dodatkowym i istotnym aspektem jest fakt, że w przedszkolach często występującym problemem jest hałas, co wpływa na jakość prowadzonych zajęć, koncentrację czy zmęczenie personelu - a wszystkie te czynniki mają wpływ na kształtowanie się najmłodszych. Zatem poza wymaganą akustyką wynikającą z norm dla tego typu budynków, ważnym zadaniem do wykonania było takie oddzielenie przestrzeni, które pozwoli również ograniczyć hałas w pomieszczeniach.
Dostosowując budynek przedszkola do okolicznego osiedla Novum, postawiono na bryłę zdecydowanie nowoczesną, wyróżniającą się dużymi przeszkleniami. Takie zaprojektowanie okien, miało za zadanie nie tyle co spełnienie estetycznych wymagań co do projektu, lecz również doprowadzenie jak największej ilość światła dziennego do sal. Naturalne światło dzienne jest nieocenionym sprzymierzeńcem dobrego rozwoju i komfortu użytkowników przestrzeni wewnątrz budynku, co w przypadku tej realizacji implikowało problemy wykonawcze związane z zabudową sufitów. Wyzwaniem zatem było takie wykonanie okładziny sufitowej, która oddzieli przestrzeń od kanałów wentylacyjnych i nie wejdzie w światło okna, które licowane były niemalże ze stropem.
Dla spełnienia wymagań akustycznych i ochrony przed hałasem w salach przedszkolnych zastosowano kompletne systemy ścian działowych Rigips z wypełnieniem wełną akustyczną marki Isover. Do konstrukcji ścianek działowych, których zadaniem było podzielenie przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu minimalnej grubości i wyodrębnienie sal przedszkolnych wykorzystano system 3.41.01. Dzięki zastosowanej ścianie działowej w ilości 400m2 na podwójnej konstrukcji z podwójnym poszyciem płytą gipsowo-kartonową otrzymano izolacyjność akustyczną na poziomie 60 dB. Dzięki zastosowaniu jako wypełnienie w systemie produktu Isover Aku-Płyta możliwe było uzyskanie niższych grubości przegrody.
Przy wykonaniu zabudowy sufitu i oddzieleniu przestrzeni od kanałów wentylacyjnych, które również generują hałas, zastosowano system 4.05.23 stworzony z płyt gipsowo-kartonowe RIGIPS PRO (4PRO™) mocowany na profilach sufitowych CD 60 i uchwytach ES. Dzięki wysokiej jakości produktów należących do systemu i dużej precyzji montażu dokładnej co do centymetra udało się zabudować przestrzeń bez naruszenia i zasłonięcia przestrzeni okiennej. Dzięki temu rozwiązaniu dopływ naturalnego światła do wnętrza budynku jest niezakłócony, a pomieszczenia zyskały jeszcze bardziej estetyczny wygląd.
Poza spełnieniem głównym wyzwań w obiekcie zastosowano również okładziny ścienne w systemie 3.22.00 w ilości 100m2, oraz ściany działowe w pomieszczeniach biurowych w ilości 300m2 wykonane w systemie 3.40.04 na konstrukcji z profili CW 50 i UW 50 z podwójnym poszyciem płytą gipsowo-kartonową RIGIPS PRO wraz z wypełnieniem wełną mineralną Isover Aku-Płytą.
Zastosowane produkty i systemy:
- ściana działowa w systemie 3.41.01 z Isover Aku-Płytą,
- system 3.22.00 – okładzina ścienna,
- system ścian działowych 3.40.04 z Isover Aku-Płytą,
- system 4.05.23 – okładziny sufitowe