Akademik Student Depot, to budynek należący do sieci prywatnych akademików. Obiekt ten zlokalizowany jest w centrum Krakowa oraz w pobliżu najważniejszych krakowskich uczelni. Ten nowoczesny budynek w sercu studenckiego miasta wyposażony jest w najnowsze rozwiązania energooszczędne. Dom studenta jest składa się z 795 w pełni wyposażonych w łazienkę i aneks kuchenny kwater. Do dyspozycji mieszkańców są jedno lub dwuosobowe mieszkania. Sam obiekt posiada również wiele udogodnień takich jak siłownia, sala multimedialna czy strefy chilloutu.
Ze względu na wielkość obiektu i jego funkcję jaką jest rola domu studenckiego wyposażonego w 795 kwater – kluczowym wyzwaniem była odpowiednia izolacyjność akustyczna przy uwzględnieniu ograniczeń związanych z grubością ścian między poszczególnymi mieszkaniami studenckimi. Obiekty tego typu muszą spełniać odpowiednie wymagania izolacyjności akustycznej dla budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego wynikające z normy PN-B 02151-3. Ponadto kolejnym wyzwaniem były kwestie bezpieczeństwa pożarowego szczególnie w części zabudowy jaką są szachty, gdzie po ich wyposażeniu zostało niewiele miejsca na zabudowę spełniającą wymogi. Dodatkowo przeznaczenie, charakter obiektu i toczące się w nim akademickie życie postawiło następne wymaganie – wszystkie części wspólne budynku takie jak np. korytarze powinny być szczególnie wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. W obiekcie tym zaprojektowano również garaż podziemny, w którym ważnym zagadnieniem była izolacyjność termiczna przy zachowaniu możliwie jak najmniejszej grubości przegrody oraz poprawa komfortu akustycznego.
W celu spełnienia wymagań normy akustycznej w akademiku zastosowano ścianę zbudowaną na bazie systemu suchej zabudowy RIGIPS 3.40.04 z dźwiękoizolacyjnymi płytami Rigips PRO AKU z wypełnieniem wełną mineralną Isover Aku-Płyta. Rozwiązanie pozytywnie przeszło badania polowe i zostało zatwierdzone przez eksperta akustyki - dzięki takiej kombinacji udało się uzyskać wymaganą izolacyjność akustyczną, a także zachować wymaganą ograniczoną grubość ścian.
W wymagającej zabudowie szachtów wykorzystano system 3.80.15 ze specjalnymi płytami Rigips Glasroc F (Ridurit) (charakteryzującymi się wyjątkową ogniochronnością) mocowanymi na kątownikach, co pozwoliło zminimalizować grubość zabudowy. Dzięki temu rozwiązaniu szachty zostały zabezpieczone przeciwpożarowo zgodnie z wymogami dla tego obiektu.
Dla spełnienia i zwiększenia odporności na uszkodzenia mechaniczne w ciągach komunikacyjnych takich jak korytarze, zastosowano płyty Ripips Duraline o zwiększonej wytrzymałości na zniszczenia i uderzenia. Kolejnym miejscem zastosowania rozwiązań Saint-Gobain jest strop garażu podziemnego - dzięki zastosowaniu produktu Isover Stropmax 31 osiągnięto tu znaczącą poprawę walorów akustycznych i spełnione zostały wysokie wymagania w zakresie parametrów termoizolacyjnych.
Zastosowane produkty: Systemy 3.40.04 z płytami PRO AKU i ISOVER Aku-Płytą, system 3.41.041 z płytami PRO AKU H2 i PRO AKU DFH2, system 3.40.05 DURA, zabudowy szachtowe w systemie 3.50.11 i 3.80.15, sufity w systemie 4.05.24, ISOVER Stropmax 31.