[foto: Varso / HB Reavis]
Kompleks budynków biurowych Varso Tower znajduje się w warszawskiej dzielnicy Wola przy ulicy zbiegu ulicy Chmielnej i al. Jana Pawła II. Obiekt ten łączy wiele różnych funkcji. Poza biurami miejsce mają tutaj również hotel, restauracje czy kawiarnie. Wysokość największego budynku Varso to aż 310 m, co rozkłada się na 53 piętra i osiąga ponad 70 000 m² powierzchni biurowej. Poza powierzchnią użytkową cały kompleks wyposażono w ponad 1 100 miejsc parkingowych dla samochodów, 750 dla rowerów oraz 80 dla motocykli. Na jednym z wysoko położonych tarasów na wysokości 206 metrów nad ziemią podjęto decyzję o posadzeniu drzew, dzięki czemu VARSO uzyskało najwyżej położony ogród w stolicy. Obiekt jest certyfikowany w wielokryterialnym systemie oceny budynków BREEAM na poziomie „outstanding” dokonanej przez niezależnych audytorów. Budynek biurowy Varso Tower to wyjątkowe miejsce w sercu Warszawy ze względu na fakt, że jest to obecnie najwyższy budynek nie tylko w Polsce ale i w Unii Europejskiej.
Ze względu na konstrukcje budynku, jego wysokość i powierzchnię oraz mnogość oferowanych funkcji istotną kwestią było zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego w każdej części obiektu. Drugim niezwykle istotnym aspektem było spełnienie wymagań akustycznych. Przeważającą częścią obiektu stanowią powierzchnie biurowe, co implikowało konieczność wykonywania wielu obejść instalacji podwieszonych pod stropem oraz połączenia ścian gipsowo-kartonowych oraz blend ze ścianami szklanymi. Wszystkie te zabiegi musiały mieć na celu zapewnienie zarazem estetykę wykonania jak i akustyki, a użytkownikom zapewnić komfort związany z redukcją hałasu, który generować może instalacja, czy przenoszenie boczne dźwięków.
Dla zapewnia wymagań akustycznych zastosowano system 3.40.05 AKU, czyli zabudowę ściany działowej na konstrukcji z profili RIGIPS CW 75 ULTRASTIL® Aku i UW 75 ULTRASTIL® z podwójnym poszyciem płytą gipsowo-kartonową dźwiękoizolacyjną RIGIPS PRO AKU.
Takie rozwiązanie pozwoliło na osiągnięcie izolacyjności akustycznej na poziomie 58 dB. W ścianach działowych zastosowano systemy 3.40.06 oraz 3.40.05 z podwójnym poszyciem płytą gipsowo-kartonową RIGIPS PRO. Oba systemy osiągają izolacyjność akustyczną na poziomie 52 dB.
Powyżej wymienione rozwiązania zapewniły jednocześnie bezpieczeństwo pożarowe. By ochronić użytkowników pomieszczeń biurowych przed hałasem pochodzący z poprowadzonych instalacji sufity podwieszane wykonano z perforowanych płyt sufitowych RIGIPS RIGITONE (system 4.07.21) mocowanych na konstrukcji krzyżowej z profili CD 60. Do sufitów podwieszanych wykorzystano również rozwiązanie jakim jest system 4.05.24.
Zastosowane produkty: ściany działowe Rigips 3.40.05, 3.40.06, 3.40.05 AKU, sufity podwieszane 4.05.24, sufity powieszane 4.07.21 z płytami Rigiton, zabudowy szachtów, przedścianki z płytami Habito.