RIGIPS – systemy akustyczne w technologii suchej zabudowy
W dzisiejszych czasach hałas towarzyszy nam praktycznie przez cały czas, niezależnie od wykonywanej czynności. Jego nadmiar czy nieustanne występowanie powoduje zmęczenie, rozdrażnienie, a w skrajnych przypadkach i dłuższej perspektywie może prowadzić do chorób. Jak więc ustrzec się przed jego niekorzystnym wpływem?
Zaprojektowanie i stworzenie komfortowej i cichej przestrzeni to zadania z pozoru dość skomplikowane. Z jednej strony napotykamy lub sami stawiamy wysokie wymagania estetyczne co do wykończenia powierzchni, z drugiej musimy pamiętać o funkcjonalności oraz ekonomice rozwiązania. W odniesieniu do niektórych rozwiązań są to sprzeczne kryteria.
WYMAGANIA NORMOWE
Na etapie projektowania trzeba pamiętać o konieczności spełnienia wymagań określonych w normach, np. w PN-B-02151-3 „Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych", gdzie wyodrębniono różne typy przestrzeni bytowych wraz z określeniem dopuszczalnych poziomów hałasu. Należy jednak odpowiedzialnie stwierdzić, że wymagania normowe mogą nie wystarczyć do uzyskania komfortu akustycznego w danym pomieszczeniu. Ich spełnienie pomoże w codziennym funkcjonowaniu, jednak nie zawsze jest dla nas satysfakcjonujące.
DOBRA PRZEGRODA
Typowe hałasy bytowe w pomieszczeniach, jak budzik, głośna rozmowa, muzyka, konferencja itp., powodują, że natężenie dźwięku jest zbyt wysokie. W takim pomieszczeniu nie da się przebywać przez długi czas bez postępującego zmęczenia. W celu zapewnienia komfortu wypoczynku lub koncentracji należy ograniczyć hałas. Jak więc łatwo wywnioskować bardzo ważne jest zastosowanie przegrody z dobrą izolacyjnością akustyczną. Taka przegroda pomoże odizolować dźwięki docierające z sąsiadujących pomieszczeń. Tym samym łatwiej będzie znaleźć miejsce do wyciszenia się, poczytania książki lub po prostu krótkiej drzemki, chwili w spokoju i ciszy.
ODPOWIEDNIE ROZWIĄZANIE
Rozwiązaniem, które możemy polecić to zastosowanie systemu RIGIPS 3.40.06 AKU
Ściana wykonana w tym systemie posiada innowacyjne materiały m.in. płyty Akustyczne RIGIPS PRO AKU jak również specjalnie zaprojektowane profile ULTRASTIL® Aku
Proponowane rozwiązanie pozwala spełnić bardzo wysokie wymogi przy niewielkich grubościach ścian.
WAŻNE NIE TYLKO MATERIAŁY
Należy pamiętać, iż nawet w najlepiej dobranych przegrodach bardzo łatwo jest zepsuć parametry akustyczne.
Można wymieniać wiele przykładów, jednak do najczęściej spotykanych zaliczamy:
- nieodpowiednie połączenia pomiędzy ścianą a przegrodami ją okalającymi
- nieumiejętne prowadzenie instalacji oraz mocowanie gniazdek i wiele innych wynikających z niedbałości w wykonawstwie.
Trzeba mieć na uwadze, że łatwiej i taniej jest na etapie projektu przewidzieć pewne rozwiązania i systemy niż potem na etapie eksploatacji szukać ratunku. Dodatkowe adaptacje akustyczne na etapie eksploatacji pomieszczenia są nie tylko kłopotliwe ale również kosztowne.
ZALETY SUCHEJ ZABUDOWY
Dobrą akustycznie przegrodę można wykonać w wielu technologiach, ale tylko sucha zabudowa zapewnia takie zalety, jak:
- bardzo niska waga przegrody 60 kg/m2 ściany daje możliwość postawienia jej w dowolnym miejscu;
- bardzo wysoka jakość powierzchni – specjalne krawędzie płyt gipsowo-kartonowych RIGIPS 4PRO™ pozwalają na niezwykle gładkie i szybkie wykończenie połączeń;
- bardzo czysta i szybka technologia – brak mokrych procesów wykończeniowych, ciężkich elementów, okresu schnięcia zapraw murarskich itp. Ściana budowana dzisiaj jutro może być już w pełni funkcjonalna;
- cała ściana wraz z elementami montażowymi od jednego dostawcy – daje gwarancję przemyślanej konstrukcji oraz jakości rozwiązania.
* * *
Informacje zawarte w artykule należy traktować jako ogólne i skrócone. Wymagane jest skonfrontowanie ich z danym projektem. W razie wątpliwości zespół doradców technicznych służy pomocą.