HAŁAS : W CENTRUM - otwarcie 2

HAŁAS: W CENTRUM - rusza projekt z udziałem Saint-Gobain

16.03.2023

Wiodącym tematem tegorocznej, drugiej już edycji projektu : W CENTRUM zainicjowanego przez Warszawski Oddział Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, jest HAŁAS. Saint-Gobain jako dostawca m.in. systemowych rozwiązań Rigips dla komfortu akustycznego, jest partnerem tego projektu.

Hałas jest rezultatem sposobu zagospodarowania i użytkowania przestrzeni, zatem minimalizacja szkodliwego wpływu zanieczyszczenia dźwiękiem przestrzeni na nasz dobrostan, jest wyzwaniem dla architektów, planistów przestrzeni i całej branży budowlanej, w tym producentów materiałów konstrukcyjnych, jak też firm wykonawczych i deweloperów.

Organizatorzy projektu : W CENTRUM, przy udziale Miasta Stołecznego Warszawy, zapraszają na cykl 9 wykładów połączonych z dyskusjami oraz wydarzenia towarzyszące skierowane do mieszkańców miasta, architektów, urbanistów i studentów. Projekt rozpoczyna się w marcu i potrwa do lipca 2023 r. Zakończy się uroczystą odsłoną instalacji przygotowanej przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Prelegentami będą między innymi eksperci w dziedzinie akustyki, architektury, urbanistyki, zanieczyszczenia hałasem; to m.in. przedstawiciele takich instytucji, jak Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego czy Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych. W programie zaplanowano również warsztaty skierowane do projektantów, wycieczki, a także pokazy filmów.

„Projekt HAŁAS :W CENTRUM wpisuje się w przyjętą przez Grupę Saint-Gobain strategię Grow&Impact. Jednym z jej filarów pozostaje społeczna i środowiskowa odpowiedzialność biznesu, realizowana między innymi poprzez społeczne kampanie edukacyjne.

Skutki hałasu odczuwamy już nie tylko w ruchliwych centrach miast, ale także – coraz częściej – na przedmieściach. Przekonuje o tym raport „W pogoni za ciszą”, w którym pokazujemy, że natężenie dźwięku podczas przerwy w szkole jest porównywalne z tym w okolicy lotniska.

To prawda, że w czasach dynamicznej urbanizacji wyeliminowanie niepożądanych dźwięków otoczenia jest trudne. Kluczowe okazuje się w tym kontekście promowanie nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa. Jako wiodący producent innowacyjnych rozwiązań, możemy ograniczyć poziom hałasu w przestrzeni miejskiej i poprawić komfort życia jej mieszkańców.

Mamy nadzieję, że projekt HAŁAS :W CENTRUM pozwoli nie tylko uwrażliwić społeczeństwo na problem hałasu, ale też dostarczy rozwiązań, które skutki tego problemu ograniczą. Chodzi o rozwiązania, dzięki którym poradzimy sobie z hałasem w miejscach, gdzie mieszkamy, pracujemy, odpoczywamy, gdzie uczą i bawią się nasze dzieci” – mówi Joanna Czynsz-Piechowiak, prezes Grupy Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie.

HAŁAS : W CENTRUM - otwarcie 1

Na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej prowadzone jest również seminarium dla studentów, którego owocem ma być forma przestrzenna, która w najlepszy sposób zobrazuje problematykę hałasu. Powstały projekt będzie zrealizowany na placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury ZODIAK.

Pełen harmonogram projektu będzie dostępny na stronie www.wcentrum.edu.pl. Wydarzenia można śledzić na bieżąco na kanałach społecznościowych :W CENTRUM – Instagramie, LinkedInie i Facebooku.

„W trakcie wykładów i warsztatów będziemy rozmawiali o hałasie kompleksowo. Dowiemy się, czym jest dźwięk i jak na nas wpływa. Jaki hałas nas otacza w miejscach, w których żyjemy, i dlaczego powstaje. Spojrzymy na to zagadnienie z punktu widzenia planowania przestrzennego aglomeracji. Poruszymy temat samych budynków, doboru materiałów na ich fasady i ich ustawienia w środowisku akustycznym.

Jako inwestorzy, członkowie wspólnot mieszkaniowych, często podejmujemy decyzję o odnowieniu elewacji albo stworzeniu nowych miejsc parkingowych, nie myśląc o konsekwencjach akustycznych przedsięwzięcia. Zajmiemy się też wnętrzami: szkołami, w których przebywanie na przerwie grozi uszczerbkiem na zdrowiu, miejscami pracy, gdzie usiłujemy się skupić, przestrzeniami rozrywki, gdzie wypoczywamy albo szukamy wrażeń kulturalnych, oraz mieszkaniami z tupiącymi sąsiadami nad głową.

Celem jest zwiększenie naszej świadomości, uwrażliwienie na problem, ale też pokazanie rozwiązań i przedstawienie narzędzi, które efektywnie mogą nam pomóc w walce z niechcianymi dźwiękami” – komentuje architekt Magda Maciąg z Oddziału Warszawskiego SARP, przedstawicielka zespołu :W CENTRUM.

Projekt stanowi kontynuację cyklu poświęconego najbardziej aktualnym tematom z problematyki planowania i użytkowania przestrzeni miejskiej. Edycja w roku 2022 poświęcona była zagadnieniu wody (www.wcentrum.edu.pl/woda-wcentrum). W kolejnych latach poruszone zostaną takie tematy, jak: zarządzanie odpadami, zieleń, parkowanie czy obecność dzikich zwierząt w mieście.

Przeczytaj również

Przedstawiamy nowy katalog „Akustyka w nowoczesnym budownictwie”, który pokazuje sposób w jaki należy zacząć poszukiwanie rozwiązań, aby pomieszczenie mogło być uznane jako komfortowe pod względem akustycznym.
Pod szyldem „Saint-Gobain dla nowoczesnej architektury” udostępniony został cykl videoszkoleń "Akustyka w budynkach" poświęcony sposobom na ochronę przed hałasem na etapie projektowania, adresowany głównie do architektów, ale również do kadry inżynieryjnej odpowiedzialnej za realizacje budynków...
Jeśli szukasz trwałego i estetycznego rozwiązania do swoich ścian i sufitów, polecamy płyty perforowane Gyptone od RIGIPS, które łączą współczesne wzornictwo z wyjątkowymi właściwościami akustycznymi zarówno jeśli chodzi o pochłanianie jak i izolacyjność. Ich właściwe dobranie umożliwia świadome...

Obiekty referencyjne

okładziny specjalne
Hel
Hotele i restauracje
akustyka budynków oszklonych
Warszawa
Handel i usługi
Okładziny ścienne akustyczne  w Gminnym Ośrodku Kultury
Jeleśnia
Sport i kultura
Kontrola rozprzestrzeniania się dymu w obiekcie typu dworzec
Lublin
Handel i usługi