Prefabrykacja budynków, określana też terminem budownictwo modułowe, polega na tym, że części budynku są produkowane w fabryce, następnie przewożone na plac budowy, a tam składane w całość.
Popularność tej metody rośnie dzięki jej efektywności, oszczędności czasu, wpisuje się też w trend budownictwa zrównoważonego.
Jak powstają domy prefabrykowane?
Podstawą prefabrykacji jest produkcja modułów lub paneli budynków w kontrolowanych warunkach fabrycznych, zanim zostaną one przewiezione na miejsce budowy. Po dostarczeniu na plac budowy, moduły/panele są łączone, tworząc pełną strukturę budynku. Prefabrykacja różni się od tradycyjnego budownictwa na miejscu, gdzie wszystkie elementy są budowane na miejscu, od fundamentów po dach. W prefabrykacji, większość prac jest przeprowadzanych w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co minimalizuje wpływ czynników zewnętrznych, takich jak warunki pogodowe, na proces budowy. W porównaniu do tradycyjnych metod budowy prefabrykacja oferuje wiele zalet - może znacznie skrócić czas budowy, ponieważ produkcja modułów odbywa się jednocześnie z przygotowaniem placu budowy. Ponadto, produkcja w kontrolowanych warunkach fabrycznych zapewnia lepszą kontrolę jakości, zwiększa efektywność i minimalizuje odpady.
Gips, drewno i wełna mineralna - idealne do domu prefabrykowanego
Drewno
Drewno jest jednym z absolutnych faworytów, będąc zarówno materiałem budowlanym jak i symbolem zrównoważonej, zdrowej przestrzeni życiowej. Drewno korzystnie wpływa na klimat pomieszczeń.
Ciepła, ziarnista powierzchnia ma atrakcyjny wygląd, a drewno emanuje przyjemną, przytulną atmosferą. Oprócz tych „miękkich” czynników, najważniejszymi czynnikami w budowie budynków są „twarde” fakty, które drewno ma do zaoferowania: drewno jest lekkie i stabilne.
Ponadto, ze względu na wypełnione powietrzem jamy komórkowe jest najbardziej nośnym ze wszystkich materiałów termoizolacyjnych.
Gips
Gips zawiera około 20% chemicznie związanej wody krystalicznej, dlatego posiada zdolność pochłaniania lub oddawania wilgoci, w zależności od panujących warunków. Gips to materiał niepalny, który w systemach suchej zabudowy Rigips stanowi skuteczne zabezpieczenie przed działaniem ognia. Gips jest także materiałem ekologicznym. To naturalny materiał mineralny (skała), który został odpowiednio uformowany i oklejony kartonem. Rigips dokonał oceny właściwosci środowiskowych swoich wyrobów badając cykl życia produktów Rigips oraz podając ilościowa informację o oddziaływaniach środowiskowych wyrobu od pobrania surowców do produkcji aż do końca życia produktu – fazy rozbiórki i recyklingu.
Wełna mineralna
Wełna szklana ISOVER wytwarzana jest przede wszystkim z piasku kwarcowego oraz stłuczki szklanej – w większości pochodzącej z recyklingu. Znaczący procent odpadów surowcowych powraca w procesie technologicznym do obiegu wtórnego. Wełna skalna ISOVER powstaje głównie z bazaltu, dodatkami są gabro, dolomit lub kruszywa wapienne. Przy produkcji wykorzystywane są nie tylko odpady własne, ale również te pochodzące z innych sektorów, np. metalurgii, elektrowni czy oczyszczalni ścieków.
ISOVER jako producent wełny mineralnej wdraża innowacyjne technologie pozwalające na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, sprężonego powietrza i gazu, potrzebnych podczas procesu produkcji. Ogranicza objętość gotowych wyrobów, poddając je kompresji, co umożliwia redukcję natężenia transportu i związanych z nim uciążliwości środowiskowych.
RIGIPS i ISOVER w rolach głównych: "Dom w Miesiąc" w TV - dom Tomasza Pągowskiego
Znany architekt Tomasz Pągowski postanowił zaprojektować dla siebie dom w technologii szkieletowej i zaprosił nas do współpracy.
W popularnym programie Dom w Miesiąc emitowanym w stacji Canal DOMO+ wspólnie z Tomaszem mieliśmy okazje przedstawić nasze rozwiązania dla budownictwa szkieletowego:
- dach skośny ISOVER RIGIPS z Super-Matą PRO zapewniającą bardzo dobrą izolacyjność termiczną, akustyczną i bezpieczeństwo pożarowe oraz folią paroizolacyjną ISOVER Stopair 1104 chroniącą konstrukcję przed wilgocią
- akustyczną ścianę działową w systemie ISOVER RIGIPS z wełną ISOVER Aku-Płyta oraz płytą Rigips PRO Aku typ A, zapewniającą ochronę przed hałasem, w mocnej trwałej konstrukcji z profili ULTRASTIL ®
- fasadę wentylowaną z zastosowaniem wełny ISOVER Super-Vent Ultra.
Zobacz, jak powstawał dom-sushi w technologii modułowej!
Produkty rekomendowane do domów modułowych
Budownictwo prefabrykowane - budownictwo zrównoważone
Zrównoważony rozwój opiera się na zasadzie odpowiedzialnego korzystania z zasobów przyrody. Nie możemy zapominać, że sięgamy po zasoby nieodnawialne, których za pewien czas może zabraknąć.
Kompleksowa strategia zrównoważonego rozwoju Grupy Saint-Gobain obejmuje cały cykl produktów: Począwszy od oszczędnego w zużyciu zasobów wydobycia surowców i ciągłej redukcji emisji CO2, poprzez zapewnienie komfortu i zdrowia użytkowników budynków, aż po przemyślana gospodarkę odpadami.
Domy prefabrykowane są bardziej zrównoważone niż tradycyjne budynki. Wykorzystują mniej materiałów, generują mniej odpadów i są bardziej energooszczędne. Ponadto, wiele firm oferuje opcje zrównoważonego projektowania, takie jak instalacje solarnych paneli fotowoltaicznych czy systemy recyklingu wody deszczowej.
Wpływ płyt g-k na bezpieczeństwo pożarowe domu
Zobacz, dlaczego dom prefabrykowany nie spłonął
Eksperyment pożarowy wielokondygnacyjnego budynku drewnianego - zobacz film.
Celem projektu, którego kulminacyjnym etapem był eksperyment pożarowy budynku o konstrukcji drewnianej w pełnej skali, było dostarczenie niezbędnej wiedzy, która pozwoli wypracować nowe podejście do przepisów przeciwpożarowych dla budynków o konstrukcji drewnianej.
Do spalenia przeznaczono nowo wzniesiony dom składający się z 8 pomieszczeń: pięciu pokoi (17,12 m2, 13,43 m2, 33,44 m2 i 7,02 m2 na parterze 20,21 m2 oraz na piętrze), dwóch łazienek (2,69 m2 i 2,46 m2) oraz korytarza (14,09 m2).
Systemy dla budownictwa prefab
Systemy opracowane przez inżynierów Saint-Gobain z myślą o budownictwie prefabrykowanym prezentujemy w wydawnictwie „Systemy Prefab”, stanowiącym kompendium wiedzy z zakresu systemowych rozwiązań bazujących na szkielecie drewnianym przeznaczonych do szerokiego stosowania w budownictwie. Przygotowując ten poradnik, uwzględniono wszystkie wymagania podstawowe, które stawiane są materiałom i wyrobom stosowanym w budownictwie, w tym bezpieczeństwo pożarowe, które stanowi istotna barierę, która należało pokonać, by oferować bezpieczne rozwiązania, a także trwałość konstrukcji.
Poniżej wybrane, rekomendowane systemy ściana konstrukcyjna zewnętrzna, ściana wewnętrzna (działowa), strop oraz poddasze.
DOMUM.PL - domy prefabrykowane z jakością Saint-Gobain
Platforma Domum.pl oferuje szeroki wybór prefabrykowanych domów jednorodzinnych od zaufanych partnerów Saint-Gobain. Celem serwisu jest wspieranie inwestorów w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących projektu i realizacji domu, aby mogli maksymalnie wykorzystać przestrzeń, realizując własną wizję inwestycji.
Domy prefabrykowane na platformie Domum to szybkość budowy, trwałość, oszczędność energii i pełna kontrola nad kosztami.
Niepalna, chroniąca przed utratą ciepła, znakomicie wygłuszająca wełna ISOVER, trwała i idealnie gładka sucha zabudowa RIGIPS, wyselekcjonowana chemia budowlana WEBER, energooszczędne szyby okienne GLASSOLUTIONS czy ognioodporne przeszklenia VETROTECH – z tak dobranych najwyższej jakości materiałów może powstać Twój wymarzony, komfortowy i tani w utrzymaniu dom, w myśl celu nadrzędnego Grupy „Making The World a Better Home”.
Wybierz projekt swojego wymarzonego domu, wskaż gdzie chciałbyś go postawić, a budowę zostaw fachowcom! Domy prefabrykowane na domum.pl to szybka budowa, trwałość, energooszczędność i pełna kontrola nad kosztami.
Systemy dla budownictwa prefab
Poddasze
4.70.04
płyty gipsowo-kartonowe RIGIPS PRO (4PRO™) mocowane na profilach sufitowych CD 60 i wieszakach do poddaszy
- Płyta gipsowo-kartonowa (4PROTM) typ A, Hydro typ H2, Fire typ F, Fire+ typ DF lub Fire+ Hydro typ DFH2 gr. 12,5 mm lub 15 mm
- Profil Rigips CD60 ULTRASTIL
- Profil Rigips UD30 ULTRASTIL
- Wieszak RIGISTIL do konstrukcji drewnianej o dł. 80 lub 170 mm lub CLIPLAINE o dł. 300 mm
- Łącznik wzdłuzny Rigips GL3 do profili C RIGISTIL
- Wkręt Rigips TN 251)
- Wkręt Rigips TN 35 (TN 45)2)3)
- Wkręt do drewna (mocowanie wieszaków)
- Taśma uszczelniajaca piankowa Rigips szer. 30mm
- Masa szpachlowa konstrukcyjna RIGIPS: VARIO, Premium Light, Q1 Zaczyna lub SUPER
- Tasma spoinowa Rigips
- Masa szpachlowa wykonczeniowa RIGIPS: Premium Light, ProMix Finish Plus, Q2-Q3 Konczy, GOTOWA Q2-Q3 Konczy lub SUPER
- Wełna mineralna szklana lub skalna np. ISOVER: Super-Mata, Super-Mata Plus, Profit-Mata, Uni-Mata lub Uni-Mata Plus
- Paroizolacja np. ISOVER: Vario® XtraSafe, Vario® KM Duplex UV lub Stopair 1104
Ściana zewnętrzna
SD_60x120_RDU_RDU + ETICS + przedścianka 3.22.00
przykładowa kompletna przegroda zewnętrzna
- Ściana zewnętrzna w konstrukcji szkieletu drewnianego z poszyciem płytami gipsowo-kartonowymi Rigips np. SD_60/120_RDU_RDU
- Wełna mineralna skalna ISOVER gr. min. 100 mm
- System elewacyjny WEBER (zgodnie z ETA-20/0590)
- Kołek mocujący wełnę
- Klej mocujęcy wełnę do płyty gipsowo-kartonowej
- Płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS PRO (4PRO)
- Profil RIGIPS CW ULTRASTIL
- Profil RIGIPS UW ULTRASTIL
- Wkręt Rigips TN 25
- Taśma uszczelniająca piankowa RIGIPS
- Wypełnienie wełną mineralną szklaną lub skalną ISOVER
Strop
BD_80/220_4.05.15+7.05.00
z wełną skalną 20 mm oraz płytą RIGIPS RIGIDUR E25 na konstrukcji z belek drewnianych 80x220 zabezpieczonych przed działaniem ognia od dołu okładziną Rigips 4.05.15 oraz zabezpieczonych przed działaniem ognia od góry systemem Rigips 7.05.00
- Płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS Fire+ PRO typ DF gr. 2x12,5 mm
- Płyta gipsowo-włóknowa RIGIPS Rigidur E25*)
- Wełna mineralna skalna gr. 20 mm*) o gestosci ≥ 100 kg/m3
- Belka drewniana 80x220 w rozstawie co 625 mm
- Płyta OSB gr. 22 mm
- Wełna mineralna gr. 100 mm
- Uchwyt Rigips ES do profilu CD60 w rozstawie maksymalnie co 1000 mm
- Profil Rigips CD60 ULTRASTIL w rozstawie maksymalnie co 400 mm
- Wkręt Rigips „pchełka” 3,9x11 mm
- Wkręt Rigips TN 25 co 400 mm
- Wkręt Rigips TN 35 co 150 mm
- Wkręt Rigips TD 25
*) Opcjonalnie - 2 i 3 mozna zamienic na Rigidur 45 MW
Ściana wewnętrzna
SD_60/120_RDU_RDU
na konstrukcji ze słupków drewnianych o przekroju 60x120 z pojedynczym poszyciem płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS RIDURO gr.12,5 mm
- Płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS Riduro gr. 12,5 mm
- Słupek drewniany 60x120 mm w rozstawie co 625 mm
- Oczep drewniany 60x120 mm
- Łączniki mechaniczne - zszywki lub wkręty do drewna
- Wypełnienie wełna mineralna szklana lub skalna ISOVER o gęstości min. 11 kg/m3 gr. 120 mm
Obiekty referencyjne - realizacje domów prefabrykowanych
Poznaj produkty Rigips i ISOVER dla domów prefabrykowanych
Rigips RIDURO
Riduro to konstrukcyjne płyty gipsowo-kartonowe rekomendowane do budowy ścian konstrukcyjnych w budownictwie szkieletowym. Składają się z impregnowanego i wzmocnionego włóknami rdzenia gipsowego obłożonego kartonem o wysokiej wytrzymałości.